PardusARM nedir?


PardusARM Logo

Pertinaks veya bread board üzerinde direnç, kondansatör, bobin, kristal ve mikrodenetleyici gibi elektronik malzemelerin kullanılarak tasarlanan devreler artık günümüzde yerini işletim sistemi yüklenebilen ve açık kaynak geleneğine dayanan popüler elektroniğe bırakmıştır. Teknolojinin ilerlemesiyle elektronik devre elemanlarının yapmasını istediğimiz şeyler artık işletim sistemi yüklenebilen elektronik kartlar tarafında giriş/çıkış (GPIO) pinleri programlanarak gerçekleştirilmektedir.

Sadece elektronik dünyanın değil aynı zamanda bilgisayar dünyasının da dikkatini çeken, fiyatı düşük, yüksek performanslı ve içerisinde bir işletim sistemi çalıştırabilen elektronik kartların hızlı bir şekilde yaygınlaşmasıyla beraberinde işletim sistemlerine olan talep ve ilgi de artmıştır. 2015'in sonbaharında duyurulan Raspberry Pi ailesinin yaklaşık 5$ fiyatlı Pi Zero kartının Pi Magazine dergisinin o ayki hediyesi olarak piyasaya sunulmasıyla tüm dünyanın ilgisini bir anda buraya çevirmiştir. Dergiyi normal ücretiyle satın alan insanlar 1GB RAM'li ve tek çekirdeğin yanı sıra HDMI çıkış dahi bulunduran bir çeşit mikro bilgisayarlara kavuştu.

Önceden tanesi 5$'dan daha pahalı olan elektronik malzemelerin alınmasından çok; artık daha fazla malzemeyi kendi bünyesinde barındıran elektronik donanım kartlarının hızlı bir şekilde yaygınlaşması sonrasında dileyen herkes elektronik ve bilgisayar dünyasına hızlı bir adım atabiliyor ve projeler geliştirebiliyor. Bu projelerin çoğalmasıyla birlikte gerçekleştirilen sunumlarda insanlar hem bilgi birikimini arttırdı hem de fikir sahibi oldular. Açık kaynaklı gelenekle gelen yazılım ve donanım üretimine dair açıklamalar beraberinde inovasyonu ve bilginin çoğalmasını sağladı. Donanım tarafında Raspberry Pi ve Udoo gibi işletim sistemi yüklenebilir elektronik kartların ucuzlamasıyla gözler donanımlardan çok o donanımlarda çalışan işletim sistemlerine çevirerek önem ortaya koymuştur.

İşte bu zamanda çok öncelerden beri zeki mühendislerimiz tarafından geliştirilen Pardus işletim sistemi tarafında bazı önemli yenilikler olup kararlar alındı. Söz konusu elektronik ve bilgisayar dünyasını kapsayan "Maker Hareketleri" göz önüne alınarak Pardus için Debian tarafına geçildi ve artık yeni işletim sistemi dağıtımları Debian taraflı olacaktı. Debian tabanlı olup Raspberry Pi kartlarında çalışmayı hedefleyen Raspbian işletim sistemi geliştirildi ve tüm Raspberry Pi kartlarında çalışabilmesi için bir dizi kod iyileştirmesi yapıldı. Bugün bir Raspberry Pi kartı aldığınızda birbirinden farklı işletim sistemleri yükleyip kullanabilirsiniz.

Pardus tam olarak bu noktada Raspbian işletim sistemine alternatif olarak durmaktadır. Bugün bir Raspberry Pi elektronik kartı aldığınızda ihtiyacınıza göre bir işletim sistemi seçip kurmanız gerekmektedir. Henüz yolun başında olan öğrenci arkadaşlar için, elektronik ve bilgisayar tabanlı projeler geliştirmek isteyen geliştiriciler için ve devletin ihtiyaç duyduğu kurumsal sistem çözümleri için PardusARM projesi başlamıştır. Bugün belki de bu yazıyı kendi kişisel bilgisayarınızdan okuyor olabilirsiniz ve muhtemelen Intel işlemci barındırmakta olacaktır. Bu donanımınız için Pardus dağıtımları sunulmuştur. Raspberry Pi gibi, Orange Pi gibi ve Udoo gibi ARM tabanlı entegreler için de PardusARM projesi geliştirilmektedir. Şimdiye kadar PardusARM'ın v1, v2 ve v3 sürümleri yayınlanmış ve tüm Türkiye'ye ücretsiz bir şekilde sunulmuştur. Bugün PardusARM'ı indirip hafıza kartına yükledikten sonra Raspberry Pi gibi ARM işlemci bulunduran elektronik geliştirme kartlarına veya diğer adlarıyla mini bilgisayarlara yerleştirdiğinizde sizin geleneklerinize sahip ve bu çizgide kolaylıklar sunan bir işletim sisteminiz olmaktadır. Gelecekte yapacağınız projelerinizde işinizi kolaylaştıracak, maliyetleri düşürecek ve çözüm odaklı olarak işlemlerinizle ilerleyebileceksiniz.

Geçmişten günümüze kadar gelen Pardus geleneği günümüzde Pardus Topluluk adı altında çalışmalarına devam etmektedir ve özel konularda çözüm üretmek için takımlara ayrılmıştır. Bu takımlardan biri ARM Teknolojileri Takımıdır. PardusARM bu takım tarafından geliştirilmektedir.

Tüm bu gelişmeler ve meydana gelen yoğun ilgi karşısında Pardus Topluluk ekibi bünyesinde PardusARM ekibi oluşturulmuş ve gönüllülük esasına dayanarak çalışmalarına devam etmektedir. Sizlerin karşılaştığı problemler için çözümler üretmeye devam ediyoruz.

Bu yazı Onur Yolal tarafından 22.05.2016 tarihinde pardusarm.com için yazılmıştır.


PardusARM Wikipedia PardusARM Github

PardusARM ekibi kimlerdir?


Geliştirici

Geliştirici

Erdoğan BİLGİCİ

LinkedInMail

Geliştirici

Geliştirici

İsmet Said ÇALIK

LinkedInMail

Geliştirici

Geliştirici

Abdullah YAKUT

LinkedIn

Geliştirici

Geliştirici

Ömer ÖZDEN

LinkedIn

Geliştirici

Geliştirici

Ferhat AÇIKALIN

LinkedIn

Pardus Gönüllüsü Nasıl Olunur?


PardusARM Logo

Pardus ile gelecekte güzel işler yapmak isteyen herkes bize katılabilir!
Bundan çok memnun oluruz.
Her zaman yetenekli ve zeki arkadaşlara ihtiyacımız vardır.
Bugün Pardus Gönüllüsü Olun! veya Görüşlerinizi bildirin.

PardusARM destekçileri


    SAMM   

©2016 Pardus ARM